Kdy je správný čas pořídit dítěti mobil?
Nějakých třicet let zpátky jsme téměř všichni používali pevnou linku, a pokud jsme si potřebovali zavolat mimo domov, navštívili jsme telefonní budku, které ještě tehdy bývaly poměrně časté. Pár let na to už mělo mobilní telefon čím dál větší množství lidí. Jednalo se o objemné přístroje s miniaturní obrazovkou, která se využívaly především k posílání textových zpráv, a telefonování. Pokud jste si chtěli zahrát hru, obvykle nebylo mnoho možností, a tak jsme všichni znali pouze hada. O několik dalších let později se obvykle dospělí rozhodli vyměnit svůj mobilní telefon za novější model, a velké cihly s černobílými displeji přenechali svým dětem, neteřím, či synovcům. Ani tak nemělo mobil každé dítě, a ty které ano, se řadily v kolektivu k těm populárnějším.
Dostupné a výkonné
V dnešní době už nestojí pořízení mobilního telefonu tolik peněz, a nabízí mnohem více funkcí. Kromě posílání sms a telefonátů, můžete fotit fotografie s velkým rozlišením, využívat nepřeberné množství aplikací, připojit se k internetu, natáčet videa, a mnoho dalšího. Mobilní telefony jsou dnes krásně ploché, a obrazovka zabírá většinu přístroje. A co víc? Čím dál mladší děti s nimi umí zacházet mnohdy lépe, než spousta dospělých.
Neustále online
Se snadným přístupem k moderním technologiím se pojí i názory, že mají na děti neblahý vliv. Čím dál mladší děti totiž zanechávají stoji elektronickou stopu na internetu, který je přístupný všem, a každý jej může zneužít. Nedovolit dítěti telefon se tedy jeví jako správné výchovné řešení. Pro komunikaci a sledování pohybu dítěte totiž postačí chytré hodinky, které mohou fungovat i samostatně, dítě je má neustále na ruce, a tak nehrozí, že by je ztratilo. Lze skrze ně telefonovat, odesílat hlasové zprávy, fotografovat, a dokonce i dítě kontrolovat.
Nátlak vrstevníků
Nutno však dodat, že dítě bez mobilu by mohlo být kolektivem odstrkováno, jelikož když ostatní mobilní telefon mají, a jedno jediné dítě ne, může být považováno za sociální případ, nebo podivína. Když se poptáte na základních školách, tak zjistíte, že většina dětí vlastní mobilní telefon už v první třídě.
Jak řešit bezpečnost, a kde na to vzít?
Fakt, že spousta dětí vlastní mobilní telefon už v první třídě ještě neznamená, že všichni disponují nejdražšími modely. Stejně jako kdysi jim tak můžete dát svůj starý telefon, má-li dotykovou obrazovku, a je-li funkční. Na telefon pak můžete (a měli byste) nainstalovat rodičovskou kontrolu, abyste mohli nejen sledovat aktivity vašeho potomka na mobilním telefonu, ale i jeho případnou polohu, a ujistit se tak o jeho bezpečí.